Še nekaj zelo mrzlih juter je pred nami. Tako kot poleti med hudo vročino, lahko tudi v zimskem času prav tako pomagamo živalim. Če je kje nastala ledena ploskev, kjer je voda, jo prebijemo. Pticam pa lahko nastavimo semena in različne plodove: grozdje, šipek, jabolka, ali pa že pripravljeno t.i. pičo oz. lojno pogačo. Zima je za živali, ki živijo na prostem, najtežji čas v letu, ki pa jim ga lahko z malo truda olajšate.
Če ste v okolici opazili veverice, jih razveselite z (neslanimi!) oreški in suhim sadjem, prostoživečim mačkam pa nastavite brikete, ne mokre hrane – ta bo ob nizkih temperaturah zmrznila.
Divje živali so seveda prilagojene življenju na prostem, a to ne pomeni, da jim mraz ne pride do živega, zaradi vdora človeka v njihovo življenjsko okolje pa tudi težje najdejo primerno zavetje pred nizkimi temperaturami. Zato jim, če imate možnost, to ponudite vi. Namestite jim škatlo, podloženo s starimi odejami, v kateri bodo prenočile potepuške mačke, ali lesen zaboj, v katerega se lahko skrijejo ježi.
Suhega listja, grmičevja in drugega rastlinja ne pospravite že jeseni, saj lahko služi kot dobrodošlo zavetje živalim. Odpadno rastlinje le pograbite v kopico, če pa imate veliko rastlinja, naredite več kopic. Te kopice suhih vej in rastlin so pozimi odličen kraj, kjer se lahko živali skrijejo, počivajo ali celo prezimijo.